Kurs motorowodny Szczecin

Oglądając filmy, zwłaszcza amerykańskie kino akcji, choćby serię z Jamesem Bondem, często widzimy pędzące jachty motorowe, bohaterów wykonujących różne, zapierające dech w piersiach akrobacje na nartach wodnych, czy pojedynki „jeźdźców” dosiadających skuterów wodnych. Tak samo spacerując w Szczecinie brzegiem Odry, na jednej z przystani Jeziora Dąbie czy Zalewu Szczecińskiego przyglądamy się z zainteresowaniem łodziom motorowym. W porcie uwagę przykuwa kształt kadłuba, lśniące metalowe okucia czy potężny silnik zawieszony na rufie. Jednak dużo większe wrażenie robi łódź, kiedy płynie. Toteż nie jeden mieszkaniec rozpoczyna swoją przygodę ze sportem motorowodnym od podziwiania innych. Zdarza się też, że ktoś znajomy zaprosi nas wycieczkę motorówką, a wtedy dochodzimy do wniosku, że pływanie łodzią, to właśnie to, co tygrysy lubią najbardziej.

Szczecin to miejsce wprost wymarzone do uprawiania sportów wodnych. Miasto nie jest co prawda tak jak Petersburg nazywane „Wenecją Północy”, ale ma bardzo bliskie związki wodą. Zarówno ta słodką, jak i bardziej słoną. Szczecin jest przecież położony na obydwu brzegach Odry, drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. Dodajmy, że jednej jako tako uregulowanej,  a której możliwy jest ruch barek. W Szczecinie znajduje się duży port morski, stocznie i kilkanaście marin i przystani jachtowych. Na terenie miasta działają kluby, stowarzyszenia i firmy komercyjne prowadzące kursy żeglarskie i motorowodne, rejsy morskie i śródlądowe, spotkania integracyjne i imprezy okolicznościowe na wodzie.

Dlaczego warto zainteresować się sportem motorowodnym?

Wszystkie sporty wodne dają nam poczucie swobody i bezpośredniego obcowania z przyrodą. Możemy oderwać się od zgiełku wielkiego miasta, pracy i innych nie zawsze przyjemnych obowiązków. Na przykład sobotniego odkurzania, wizyt w centrach handlowych z liczną rodziną czy starannego wycierania kurzu na meblach. Istnieją różne typy łodzi motorowych i różne przyjemności związane z pływaniem. Wymieńmy kilka:

  • jacht motorowy typu houseboat
  • skuter wodny
  • jacht ślizgowy

Jeżeli szukasz komfortu i spokoju, wybierz houseboata. Taka łódź oferuje wygody porównywalne z mieszkaniem: zamykane kabiny, łazienki, toaleta i ciepła woda. Oczywiście obowiązkowo kuchnia (kambuz), żeby można było pokrzepiać ciało w trakcie żeglugi. Houseboat pływa dość wolno, ale dzięki niewielkiemu zanurzeniu może dotrzeć niemal wszędzie.

Skuter wodny to „zabawka” dla spragnionych wrażeń, na przykład tych, co naoglądali się filmu Speed 2. Skuter pływa bardzo szybko, można nim wykonywać skomplikowane akrobacje. Silnik wyje, dziewczyny piszczą, a zbiornik paliwa szybko świeci pustką. Zabawa nie jest więc tania, ale, jak to mówią, kto bogatemu zabroni.

Szybkie łodzie motorowe pływają w ślizgu. Dają wiele emocji sportowych. Często używane są do holowania narciarza lub tzw. banana. Jeżeli woda ciepła i nic nam nie grozi, to ubaw po pachy.

Czy do prowadzenia jachtu motorowego potrzebny jest patent?

To zależy głównie od mocy silnika. W świetle przepisów nie wymaga żadnych uprawnień prowadzenie:

  • jednostek  mocy silnika do 10 kW (13,6 KM)
  • łodzi typu houseboat

Oznacza to w praktyce, że w pozostałych przypadkach potrzebny będzie patent sternika motorowodnego.

Jak można uzyskać patent sternika motorowodnego?

Warunkiem uzyskania patentu sternik motorowodny jest zdanie egzaminu z wiedzy i umiejętności.

Kto może przystąpić do egzaminu?

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest ukończenie 14 lat.

Jakie uprawnienia ma sternik motorowodny?

Patent sternik motorowodny, to dokument uprawniający do prowadzenia jachtów o napędzie mechanicznym:

  • po wodach śródlądowych bez ograniczeń
  • w porze dziennej jachtów o długości do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych, a na pozostałych akwenach do 2 mil od brzegu

Jak wygląda kurs motorowodny?

Udział w kursie motorowodnym nie jest warunkiem przystąpienia do egzaminu. Jednak pływania łodzią, gdzieś się trzeba nauczyć. Kurs motorowodny odbywa się najczęściej w 1-2 dni. Po zapisaniu się na szkolenie uczestnicy otrzymują dostęp do internetowej bazy wiedzy lub tradycyjne materiały szkoleniowe. W ten sposób mogą samodzielnie przyswajać wiedzę potrzebną do egzaminu. Najważniejszą częścią kursu jest szkolenie praktyczne. Obejmuje ono:

  • zasady bezpieczeństwa przy uprawianiu sportu motorowodnego
  • najważniejsze węzły 
  • przygotowanie łodzi do pływania (ster, silnik)
  • wchodzenie w ślizg
  • podejście i odejście od nabrzeża
  • manewr awaryjny „Człowiek za burtą”

Większość kursów motorowodnych zakończona jest państwowym egzaminem, po zdaniu którego nabywa się uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych.

Kurs motorowodny, to:

  • szansa na zdobycie wiedzy, umiejętności i uprawnień (patentu)
  • przyjemne i pożyteczne spędzenie czasu
  • poznanie osób o podobnych zainteresowaniach i nawiązanie wartościowych znajomości

Jeżeli chcesz nauczyć się prowadzenia motorówki, to nie czekaj, tylko już teraz zapisz się na kurs motorowodny w Szczecinie!