Międzynarodowy patent sternika motorowodnego

miedzynarodowy-patent-sternik-motorowodny

Certyfikaty kompetencji ISSA nie są uprawnieniami. Brytyjska administracja nie uznaje tych dokumentów, a tam właśnie według ISSA są one wydawane. Certyfikaty kompetencji ISSA nie znajdują się również na liście uprawnień uznawanych przez Chorwacką administrację.

Sprawdź, jakie patenty żeglarskie i motorowodne są uznawane w Chorwacji — lista do pobrania.

Jakie certyfikaty motorowodne wydaje International Sailing Schools Association?

  • Power Yacht Crew
  • Inland Power Yacht Skipper
  • Inshore Power Boat Skipper
  • Offshore Power Yacht Skipper
  • Power Master of Yacht

Spis treści

  1. Uznawanie przez polską i angielską administrację morską certyfikatów ISSA
  2. Co na temat ISSA SRC mówi polski Urząd Komunikacji Elektronicznej?

Uznawanie przez polską i angielską administrację morską certyfikatów ISSA

W związku z licznymi pytaniami, kierowanymi do Ministerstwa Infrastruktury, dotyczącymi możliwości posługiwania się przez żeglarzy na terytorium Polski certyfikatami kompetencji wydawanymi przez ISSA (International Sailing Schools Association), resort zwrócił się administracji morskiej Wielkiej Brytanii (MCA – Maritime&Coastguard Agency) z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, osoba, która uzyskała uprawnienia do uprawiania turystyki wodnej w innym państwie, może uprawiać turystykę wodną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych uprawnień, potwierdzonych stosownym dokumentem. Za dokument, w rozumieniu art. 37a ust. 6 Ustawy o żegludze śródlądowej, należy rozumieć dokument wydany przez administrację danego państwa lub podmiot przez nią upoważniony. Z otrzymanej przez Ministerstwo Infrastruktury odpowiedzi od MCA jednoznacznie wynika, że ISSA nie posiada uznania administracji brytyjskiej ani prawa do wydawania jakichkolwiek certyfikatów kompetencji w jej imieniu. Mając na względzie powyższe, a także przepisy art. 37a Ustawy o żegludze śródlądowej, należy wobec tego uznać, że certyfikaty kompetencji ISSA nie mogą być traktowane jako dokumenty uprawniające do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych na terytorium RP.

Paweł Gorczakowski

Urząd morski w Szczecinie

Co na temat ISSA SRC mówi polski Urząd Komunikacji Elektronicznej?

Obsługiwanie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żegludze śródlądowej wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Świadectwo wydaje Prezes UKE lub uprawniony do tego organ zagraniczny (informacja o  nadaniu uprawnienia przez administrację danego kraju musi być podana na dokumencie).

Świadectwem nie jest  zaświadczenie ukończenia kursu (radio training), np. wydawane przez ISSA – VHF Short Range Certificate. Prosimy zwrócić uwagę na treść dokumentów otrzymywanych w ośrodkach szkoleniowych.

Świadectwo wydajemy osobie, na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu z wiadomości i umiejętności praktycznej obsługi urządzeń radiowych.

Rodzaje i wzory świadectw operatora urządzeń radiowych, zakres wymogów egzaminacyjnych, a także tryb i okres niezbędnych szkoleń oraz praktyki, określa rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 16 stycznia 2015 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 99),
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2015/99/1.